akcesoria meblowe, oświetlenie meblowe, prowadnice, szafy, s
Temat: nóż (rękojeść)/knife (handle)
...Metalowych Norblin, Bracia Buch i T. Werner”. Odtąd nastąpił szybki rozwój zakładu. W latach I wojny światowej część maszyn wywieziono do Rosji. W 1918 r. wznowiono produkcję. Podczas bombardowań niemieckich w 1939 r., część zakładu została zniszczona, a część budynków podpalili i wysadzili okupanci po upadku Powstania Warszawskiego w 1944 r. Po wojnie, aż do połowy lat ’70, na terenie odbudowanych zakładów działała Walcownia Metali Nieżelaznych „Warszawa”. Choć słynnych zakładów już nie ma, wchodząc w bramę ul. Żelaznej wkracza się w świat jak z dawnej fotografii; stare hale, brukowane uliczki, wąskie szyny... W tym niezwykłym otoczeniu działają obecnie: Muzeum Przemysłu, Muzeum Drukarstwa oraz Teatr „Scena Prezentacje”. W jednej z hal prezentowane są stare samochody. Dziś słynne wyroby Zakładów Norblina można...
Źródło: poszukiwanieskarbow.com/Forum/viewtopic.php?t=30184
Temat: Jakie polskie lotnictwo myśliwskie?
W Dziedzicach była walcownia aluminium. Hutę, po kilku różnych propozycjach, ostatecznie zaczęto budować w Rozwadowie w 1939. Miały powstać jeszcze dwie walcownie miedzi i aluminium: w Lublinie (Norblin, Bracia Buch i T. Werner) i w Pustyni k. Debicy (Walcownia Metali SA w Dziedzicach, budowa rozpoczęta od koniec 1938). Poza tym jeszcze odlewnia i walcownia metali nieżelaznych w Dwikozach (majątek Słupcza) k. Sandomierza (Zakłady Metalowe "Dwikozy" SA). Prace budowlane rozpoczęte 1.03.1939. Za: Z. Dziemianko, Przemysł zbrojeniowy w COP.
Źródło: dws.org.pl/viewtopic.php?t=15513
Temat: Konkurs II RP - zagadki niewojskowe
Niestety nie, Walcownia Metali Nieżelaznych Towarzystwa Akcyjnego Norblin, Bracia Buch i T. Werner zatrudniała w 1938 r. 1127 pracowników, co dawało jej miejsce w drugiej dziesiątce. Największy zakład przemysłowy stolicy zatrudniał 3877 pracowników.
Źródło: dws.org.pl/viewtopic.php?t=17175